OPK-OkO SPZ Kežmarok

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

5. Poľovnícky deň v Kežmarku

osveta

         
                             V  Kežmarku opäť ožívali poľovnícke tradície

Už piaty rok patrí druhá septembrová nedeľa v Kežmarku poľovníckemu dňu, ktorý Obvodná poľovnícka komora tohto roku zorganizovala na počesť 95.výročia založenia jednotnej poľovníckej organizácie Loveckého ochranného spolku /LOS/ na Slovensku a 5. výročia vzniku Okresnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu a Obvodnej poľovníckej komory v Kežmarku dňa 13. septembra.
Prvé zo sprievodných podujatí 5.jubilejného poľovníckeho dňa, výstava najhodnotnejších poľovníckych trofejí zveri ulovenej v revíroch poľovníckych organizácií príslušných k OPK Kežmarok počas jej existencie, sa uskutočnila v budove VLM SR v Kežmarku. Predseda OPK Mgr.Nevický spoločne s primátorom mesta PhDr.Mgr. Ferenčákom otvorili výstavu, na ktorej boli vystavené trofeje zlatých a strieborných jeleňov /15/, srncov /10/, diviakov /11/, vlčie lebky /8/, líščie lebky /7/, lebky jazveca /4/, 1 lebka psíka medvedikovitého, kože vlka, jazveca a psíka medvedikovitého. Expozíciu vkusne oživili dermoplastické preparáty p.Krempaského z Ľubice, ktoré zaujali najmä najmenších návštevníkov.
Po slávnostnom otvorení výstavy, ktorá bola širokej verejnosti sprístupnená do 18.septembra, sa svätohubertskou sv.omšou v Bazilike sv.Kríža začal vlastný program poľovníckeho dňa. Po požehnaní jeleňa sa početný sprievod, včele ktorého nechýbali zástavy SPK, SPZ, OPK a poľovníckych subjektov, okresný poľovnícky hospodár,  členovia  okresných poľovníckych organizácií, konský povoz s jeleňom, psovodi, sokoliari, poľovníci a množstvo priateľov a sympatizantov z laickej verejnosti, vydal na kežmarské námestie.
Program na Hlavnom námestí začal za asistencie trubačov slávnostným výradom, ukážkou  odovzdávania streleckého zálomku a za lovca jeleňa, ktorého spoločne s uloveným diviakom vydražili návštevníci podujatia.
Príhovormi usporiadateľov a spoluorganizátorov a privítaním vzácnych hostí, primátora mesta Kežmarok, generálneho riaditeľa VLM SR, riaditeľa ŠL TANAP-u a delegácií z družobných miest z Českej republiky z Lanškrouna a z poľských Gliwíc sa začala oficiálna časť programu sviatku poľovníkov kežmarského regiónu. Jeho súčasťou bolo o.i.aj odovzdávanie poľovníckych vyznamenaní „ Za zásluhy o rozvoj poľovníctva na Slovensku“ /III.st. a bronzová medaila
p.J.Blaško, M.Fudaly, V.Heldák, J.Lizák, Ľ.Ofčák, Ľ.Tomaľa a  II.st. a strieborná medaila p. M.Gáborčík, M.Pľuta, I.st. a zlatá medaila p. A. Dragošek, Ing. V. Klein, Zlatý kamzík p.Ing.A.Trebuňa/, pamätných medailí vydaných pri príležitosti 5. výročia založenia OPK Kežmarok, ktoré boli odovzdané zakladajúcim členom, pozvaným hosťom, všetkým základným organizáciám v pôsobnosti OPK a členom predstavenstva OPK. Medaila sv.Huberta bola odovzdaná vo Sv.Antone p. Milanovi Ilášovi.
Prvý krát bolo súčasťou programu poľovníckeho dňa aj uvedenie knihy do života. V tomto prípade išlo o krst knihy „Poľovnícke zvyky a tradície a poľovnícka zábava pod Tatrami“ od autora Ing. Vladimíra II.Kleina, ktorú ako pomôcku venoval najmä poľovníckym hospodárom, osvetovým referentom, ale aj radovým poľovníkom. Krst knihy bol v réžii „krstných otcov“ generálneho riaditeľa VLM SR Ing. Jána Juricu a riaditeľa ŠL TANAP-u Ing. Petra Líšku.
Program pokračoval vystúpením sokoliarov, lesničiarov-hornistov z Lanškrouna a ukážkami vábenia rôznych druhov zveri ako pásmo „Poľovnícky rok pod Tatrami a bežne používané vábničky“. Moderoval Ing .Klein a ukážky predvádzali predseda MPS Poľana p.Ofčák a študent 4.ročníka prešovskej lesníckej školy Viliam Vaššák, juniorský vicemajster Slovenska vo vábení zveri.
V  programe vystúpili detský folklórny súbor Maguráčik z Kežmarku, ľudová hudba Zamiškovci z Kolačkova, divadlo Ramagu zo Spišskej Starej Vsi. O záverečné vystúpenie sa postaral  ľudový rozprávač Jožko Jožka s Radical.      
Počas celého podujatia bola pre návštevníkov pripravená pestrá zmes sprievodných akcií, hry a súťaže pre najmenších, rôzne kulinárske poľovnícke špeciality vrátane 14 kotlov pravého poľovníckeho gulášu, výborného halászle a údené pstruhy „ z dielne“ kežmarských rybárov.
Režisérom celého podujatia bol predseda osvetovej komisie OPK Ing. František Pisarčík. Program bezchybne moderovala Beátka Oravcová a nad všetkým bdela pracovníčka kancelárie OPK Magdaléna Reščáková.

Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí  sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o to, že tento sviatok poľovníkov v Kežmarku mal neopakovateľnú atmosféru s množstvom krásnych zážitkov a chvíľ, na ktoré sa nezabúda.

                                                                                                       Mgr. M. Nevický

 
počítadlo.abz.cz
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky